Wady i zalety narzędzi CAT

blog_2

Oprogramowanie CAT jest najczęściej używaną pamięcią tłumaczeniową. Korzystają z niego zarówno firmy lingwistyczne, jak i indywidualni wykonawcy, choć dla tych ostatnich jest to często znaczny wydatek. Zainwestowane pieniądze przynoszą jednak szybki zwrot, gdyż wydajność tłumaczeń znacznie wzrasta, co oznacza, że w danym czasie można wyprodukować ich więcej bez większego obciążenia niż zwykle. Niemniej jednak, programy CAT nie będą równie przydatne w każdym tłumaczeniu, dlatego ich zakup należy dokładnie przemyśleć pod kątem tekstów, z którymi mamy do czynienia na co dzień.

Oprogramowanie to nic innego jak narzędzie, które potrzebuje kompetentnego użytkownika.

Nawet zanim zacznie się rozważać korzystanie z programów CAT, trzeba pozbyć się stereotypowego myślenia o nim.

Aplikacja tego typu jest jedynie przyspieszeniem pracy poprzez stworzenie Pamięci Tłumaczeń, czyli obszernej bazy danych gromadzącej kolejno tłumaczone teksty. Im więcej jest w niej dokumentów, tym jest ona większa. Po pewnym czasie pozwoli to na auto-propagowanie niektórych segmentów, jeśli dane zdanie lub wyrażenie zostało już wcześniej przetłumaczone.

CAT jest doskonałym narzędziem dla tłumaczy, którzy realizują zlecenia podobne do siebie lub często pracują dla tego samego klienta.

Na przykład: tłumaczymy instrukcję obsługi danego urządzenia. Po pewnym czasie sprzęt ten jest modyfikowany i dodawane są do niego nowe funkcje. Konieczna jest również aktualizacja opisu. Jeśli w naszej pamięci tłumaczeniowej znajdują się zwroty i terminy z poprzedniego zlecenia, to będą one używane w bieżącym. Nie musimy więc wykonywać tłumaczenia od podstaw, wystarczy skupić się na samych zmianach wprowadzanych przez producenta.

Wady oprogramowania CAT

Wady oprogramowania CAT:

- często zdarza się, że poszczególne narzędzia lub kolejne wersje tego samego programu nie są kompatybilne;

- CAT znajduje praktyczne zastosowanie w tłumaczeniach o wysokim stopniu powtarzalności i nie będzie skuteczny tam, gdzie go nie ma;

- nie jest możliwe wykorzystanie tego typu aplikacji, jeśli konieczne jest podejście artystyczne i twórcze, np. w tłumaczeniach literatury pięknej;

- rozliczenia z klientem są w wysokim stopniu dyskrecjonalne w sytuacji, gdy tekst wykazuje wysoki wskaźnik powtarzalności - często nie wiadomo, jak sprawiedliwie przeliczyć wskaźnik.

Zalety oprogramowania CAT:

- efektywne przyspieszenie tempa pracy;

- znacznie większa spójność terminologiczna wykonywanych tłumaczeń;

- unikanie błędów, ponieważ wstawiony tekst był już wielokrotnie sprawdzany;

- skuteczne tłumaczenie tekstów technicznych i wszelkich tekstów przy użyciu specjalistycznej, powtarzalnej terminologii.