Projektowanie interfejsów w aplikacjach biznesowych - czy to tylko kwestia osobistego gustu czy możliwości wyróżnienia się na tle konkurencji?

blog_2

W jakiś sposób akceptujemy fakt, że złożoność jest nieodłączną częścią wszystkiego, co jest związane z biznesem - czy to aplikacji, czy strony internetowej. Każdy twórca oprogramowania dołożyłby wszelkich starań, aby jego aplikacja była przyjazna dla użytkownika, a jej obsługa łatwa i intuicyjna. Nie korzystalibyśmy z niczego, co wymagałoby naszego dodatkowego wysiłku - dlaczego więc tak chętnie przechodzimy przez te wszystkie przeszkody w trakcie naszych obowiązków zawodowych?

Obecnie design to słowo oznaczające pojęcie wykraczające daleko poza sam cel, jakim jest bycie przyjemnym wizualnie. Znaczenie tego prostego leksykalnego pojęcia obejmuje emocjonalne podejście, zachowania i postawy ludzi związane z rzeczywistym korzystaniem z usługi lub produktu. Projektowanie stało się sposobem na przekazanie końcowego rezultatu licznych prób i błędów, wiedzy praktycznej i dogłębnych analiz. Głównym celem projektowania jest przedstawienie rozwiązania lub produktu, który zapewnia nienaganne doświadczenia użytkownika oparte na płynnej współpracy człowieka z maszyną. Skupienie uwagi na ładnych - nawet jeśli całkowicie niefunkcjonalnych - rozwiązaniach szybko przesuwa się w kierunku projektowania, które zapewnia niezrównane, pozytywne doświadczenia użytkownika.

Nie ma żadnych domysłów i niejasnych założeń, jeśli chodzi o przygotowanie funkcjonalnych aplikacji. Nasze działania powinny kierować się dobrze ugruntowanymi faktami, opartymi głównie na informacjach zwrotnych. Dowiedz się jak działają Twoi użytkownicy i zdobądź gruntowną wiedzę na temat zawiłości danej branży. Jeśli chodzi o rozwiązania językowe, postaraj się wymyślić narzędzie do zmiany gry, zamiast przedstawiać swoim klientom kolejne powtarzalne narzędzie pozwalające im na zarządzanie projektami czy dokumentami. Poznaj swoich klientów i ich wymagania naprawdę dobrze; zobacz, jakie wyzwania stoją przed nimi na co dzień. Staraj się wyprzedzać ich oczekiwania o dwa kroki i poświęć czas na skrupulatne przygotowanie rozwiązania. Zapewnij dostosowane do potrzeb narzędzie, które zoptymalizuje codzienne działanie Twojego klienta i w pełni spełni jego oczekiwania. Poniżej przedstawiamy kilka końcowych wskazówek, które mogą sprawić, że Twój projekt będzie się wyróżniał:

  • Zoptymalizowany interfejs znacząco przyczynia się do zwiększenia komfortu użytkowania. Upewnij się, że wszystkie niezbędne informacje są natychmiast dostępne i nie ma potrzeby przeglądania wielu zakładek. Pamiętaj, aby zachować czystość - im mniej zakłóceń, tym większe prawdopodobieństwo, że klient doceni aplikację.
  • Wszystko sprowadza się do tego, że aplikacja jest wspierającym i niezawodnym partnerem w biznesie - takim, który ułatwia codzienne czynności i pomaga podejmować intuicyjne decyzje. Udostępniając wszystko pod ręką i pozwalając na szybkie zapamiętanie potrzebnych danych, powinna płynnie łączyć się z wykonywaną pracą.
  • Mnóstwo informacji i zasobów skupionych na jednym ekranie wydaje się być świetnym rozwiązaniem, które sprawi, że wszystko pozostanie łatwo dostępne. Niemniej jednak, takie podejście może z łatwością się odbić szerokim echem, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę osoby nowo zatrudnione. Eliminacja błędów poprzez wyświetlanie tylko istotnych informacji i zapewnienie osobie odpowiednich opcji do wyboru.

Wybierając aplikacje, które mają mieć dużą wartość rozrywkową, szybko werbalizujemy swoje opinie i okazujemy pogardę dla każdego oprogramowania, które wymaga znacznego wysiłku, aby działać, a w zamian przynosi niewielką wartość rekreacyjną. Jesteśmy znacznie mniej opiniotwórczy, jeśli chodzi o aplikacje biznesowe - ale najwyższy czas zakończyć to błędne koło. Sami świadcząc niezawodne i profesjonalne usługi, mamy pełne prawo żądać od twórców oprogramowania wysokiej jakości rozwiązań. Projektowanie nie jest już nastawione wyłącznie na estetykę: opiera się na doświadczeniach, informacjach zwrotnych i solidnych faktach, które sprawiają, że nasze profesjonalne wysiłki są znacznie bardziej efektywne.