Zmieniając freelancera w tłumacza Mogula w 5 kroków

blog_2

Żadna inna branża nie przyciąga ludzi pasjonujących się językami i kulturą tak bardzo, jak usługi językowe. Podczas gdy przekształcenie Twojego poświęcenia zawodowego w zysk finansowy może brzmieć niesamowicie, współpraca z Twoimi klientami końcowymi może sprawić, że Twoja praca będzie mniej związana z pasją, a bardziej z zarządzaniem biurem tłumaczeń. Ponieważ wielu specjalistów językowych boryka się z tym problemem - i często chce zmienić swoją pasję w przedsięwzięcie biznesowe - chcielibyśmy przedstawić Państwu 5 kamieni milowych na drodze do sukcesu.

1. Zaczynajmy!

Przy stale rosnącym obciążeniu pracą i zapotrzebowaniu na Państwa usługi, konieczne staje się nawiązanie współpracy z innymi freelancerami, aby przejść przez cały dzień i zaspokoić potrzeby Państwa klientów. Zazwyczaj jest to moment, w którym decydujesz się zatrudnić kogoś, kto będzie dbał o czystość dokumentów. Kiedy Twój dochód nie zależy już tylko i wyłącznie od pracy, którą sam musisz wykonać, nie jest to ani Twoja pasja, ani freelancerskie podejście - właśnie tam zaczynasz zarządzać swoim własnym biznesem.

Zarządzanie przedsiębiorstwem stoi w jawnej opozycji do pracy freelancerów. Jest mnóstwo nowych wyzwań, z którymi trzeba się zmierzyć, trzeba pracować nad swoimi kontaktami i poszerzać listę potencjalnych współpracowników, weryfikować wykonane tłumaczenia, tworzyć wytyczne dla procesów i dbać o prozaiczne zadania. Jest jednak jedna rzecz, która stanowi kamień węgielny udanej realizacji projektu, a mianowicie...

2. Ustawianie procesów.

Nie jest to ani czyste szczęście, ani czyjaś dobra wola, które składają się na stały sukces. Jest to wynik jasno określonych wytycznych i rygorystycznie przestrzeganych procedur, które muszą być mierzalne. Zacznij od określenia Kluczowych Wskaźników Efektywności, ponieważ będą one niezmiernie pomocne w uświadomieniu sobie, co stanowi podstawę Twojego sukcesu.

Rozwój firmy wiąże się z powstawaniem wyspecjalizowanych zespołów; jeden z nich musi być poświęcony pozyskiwaniu nowych klientów. Nie da się zaprzeczyć, że dedykowany zespół sprzedaży jest kluczowy dla dalszego rozwoju firmy.

3. Nie możesz iść dalej bez odpowiedniego planu - zaaranżuj swój rozwój.

Wszystkie wymagane elementy zapewnią sprawne funkcjonowanie Twojego biznesu i dadzą Ci pewność, że zmierzasz do dalszego rozwoju i sukcesu. Nie osiągniesz go jednak ani z dnia na dzień, ani przypadkowo - wymaga to poważnych umiejętności planistycznych i skrupulatnej aranżacji. Zacznij od określenia swojego rynku docelowego i rozpoznania swoich mocnych stron; chwyć się swoimi jedynymi w swoim rodzaju wartościami i podkreśl wszystko to, co sprawia, że jesteś o dwa kroki przed konkurencją. Wreszcie, co nie mniej ważne, jasno określ swoje cele biznesowe i zacznij systematycznie pracować nad ich osiągnięciem (i to właśnie w tym momencie przydają się kluczowe wskaźniki efektywności).

4. Nigdy nie zadowalaj się mniej - dąż do stałego rozwoju.

Zanim zaczniesz skakać do przodu, spróbuj spojrzeć wstecz i zastanowić się nad swoimi kluczowymi czynnikami. W ten sposób podejmiesz decyzje, które są najlepsze dla Twojej firmy - decyzje, które są silnie zakorzenione w rzeczywistych danych, a nie w czyichś założeniach. Dogłębna analiza Twoich sukcesów znacznie ułatwia usprawnienie procesów, które z kolei przynoszą maksymalną rentowność. Biznes opiera się na ciągłym rozwoju, który można łatwo podsumować w pięciu krokach: ustalenie celów i śledzenie procesu; rozpoznanie obszarów wymagających poprawy, zaawansowanie procesów i ponowne zdefiniowanie celów. To jest to, co masz.

5. Czy jest na tym koniec?

Ciągłe doskonalenie nie kończy się. Nigdy. Istnieje jednak wiele innych czynników, które wpływają na kształt przedsiębiorstwa i mogą przyczynić się do podjęcia decyzji o przejściu na emeryturę. To, z drugiej strony, nie równa się z upadkiem waszego przedsiębiorstwa! Otoczenie biznesowe, niezdolność do dalszego rozwoju i wymagania klientów mogą doprowadzić do podjęcia decyzji o połączeniu z inną firmą - i choć Twoja firma nie jest już tylko Twoja, to jednak nadal bardzo żyje.

Cokolwiek przyniesie Ci przyszłość, może nie być dokładnie tym, czego się spodziewałeś, a czasami możesz się tego podjąć i rozpocząć nową przygodę. Pamiętaj, że wielkie rzeczy wymagają czasu i wysiłku; bądź elastyczny i otwarty na nowe możliwości - i zobacz, jak wiele rzeczy zmienia się na lepsze, gdy nauczysz się brać je tak jak są.