Po co uczysz się angielskiego?

blog_2

Wszyscy wiemy, że każdy język składa się ze słów. Dziś porozmawiamy o słownictwie w języku angielskim. Pierwszą rzeczą, z jaką spotykamy się podczas nauki języka, jest pytanie: Ile słów muszę znać?
Musisz znać wystarczająco dużo, aby czuć się komfortowo podczas podróży zagranicznych lub aktywnie uczestniczyć w negocjacjach z zagranicznymi partnerami biznesowymi.

Dlatego najpierw musisz określić swój cel nauki języka obcego. Czy chcesz podróżować, pracować w międzynarodowej firmie, pomagać dziecku w odrabianiu lekcji, czy oglądać ulubione programy telewizyjne bez dubbingu?

Poziomy biegłości językowej według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego

  • А1 - początkujący (300-600 słów) - słownictwo czynne wystarczające do posługiwania się językiem na poziomie podstawowym (breakthrough).
  • А2 - poziom podstawowy (700-1000 słów) - słownictwo czynne wystarczające do porozumiewania się lub słownictwo bierne do czytania na poziomie podstawowym.
  • В1 - średnio zaawansowany (1500-2500 słów) - słownictwo czynne, które w zupełności wystarczy do codziennej komunikacji lub słownictwo bierne, wystarczające do pewnego czytania.
  • В2 - upper-intermediate (3000-5000 słów) - ogólnie rzecz biorąc, wystarczający do prawie płynnego czytania lub pisania tekstów technicznych.
  • C1 - zaawansowany (10000 słów) - umożliwia płynną komunikację dla przeciętnego mieszkańca Europy. Praktycznie nie trzeba znać więcej słów, aby móc swobodnie porozumiewać się zarówno ustnie, jak i pisemnie, a także czytać dowolną literaturę.
  • C2 - poziom biegłości

Do codziennej komunikacji, podróżowania, hoteli, biletów, zamawiania obiadów, wycieczek, zakupów itp. może wystarczyć 3000 jednostek słownictwa, w tym przyimki, spójniki i zwroty. Jaki jest przeciętny zasób słownictwa, którego uczymy się w szkole średniej? Około 4000-5000 słów. To już wystarcza, aby swobodnie porozumiewać się z obcokrajowcami.

Jednak w przypadku poważniejszych spraw (oglądanie programów telewizyjnych, negocjacje biznesowe, pisanie listu lub eseju, wystąpienie na konferencji naukowej) nawet 8000 jednostek może okazać się niewystarczające. Ze względu na specyfikę języka, jego terminologię, a także dobrą komunikację, wymaga on zestawu umiejętności: mówienia, rozumienia ze słuchu, wymowy i wyrażania swoich myśli na piśmie. Kiedy zdarzyło Ci się przedstawić swoje wrażenia na temat przeczytanej książki lub obejrzanego filmu na piśmie, w swoim języku ojczystym? Jaki sens ma uczenie się 10 tys. słów, jeśli nie potrafisz ich ułożyć w zdania?

[subskrypcja_form]

I to nie wszystko.
Język angielski ma ponad milion słów. Sam Oxford English Dictionary zawiera ponad 1 000 000 haseł, nie licząc specyficznych słów i wyrażeń naukowych, których jest kolejne 500 000.

Ile słów znają Anglicy? Średnio, według różnych szacunków, od 10 000 do 25 000 słów. Winston Churchill, słynny premier Wielkiej Brytanii, znany był z ogromnego zasobu słownictwa, zwłaszcza w zakresie języka angielskiego pisanego, który wynosił ponad 60 000 słów i zwrotów. Zasób słownictwa Williama Szekspira (różni badacze podają różne liczby) wynosił od 12 000 do 20 000 słów.

Jeśli wyszedłeś już poza poziom codziennej komunikacji, możesz zacząć uczyć się języka bezpośrednio związanego z Twoją pracą lub ulubionym zajęciem.

Określ obszar, w którym chcesz wykorzystać swój angielski:
Wybierz General English, Business English (ekonomia, księgowość, negocjacje itp.) lub Academic English.

Teraz nadszedł czas na mały test. Czy potrafisz powiedzieć, od razu i bez sprawdzania w Google, co oznaczają następujące słowa: sequester, convergence, hoodie, shortbread, outsourcing, deadline, diversification, crowdfunding, networking, start-up, profiler? Najprawdopodobniej nie potrafisz, ponieważ słowa te nie należą do Twojego aktywnego słownictwa.

Nie musimy nawet zadawać sobie pytania o obce słowa. Czy znamy nasz język wystarczająco dobrze?

Powodzenia i do zobaczenia! Miłej nauki języka angielskiego!