Jak szybko zacząć mówić w języku obcym (i prowadzić podstawowe konwersacje)

blog_2

Ludzie zazwyczaj nie pytają, czy umiesz czytać, pisać lub słuchać innego języka... Chcą wiedzieć, czy umiesz nim mówić.

Ale wiele osób uczęszcza na kursy językowe latami - spędzając godziny na zapamiętywaniu przypadków, deklinacji i tak dalej - nie będąc w stanie wypowiedzieć ani słowa w tym języku.

Badania przeprowadzone przez Youth Voices wykazały, że jest to powszechny problem - ośmiu na dziesięciu studentów języków obcych twierdzi, że nie jest w stanie powiedzieć nic więcej poza zrozumieniem podstawowych zwrotów.

Mówienie w języku obcym jest z pewnością umiejętnością osiągalną, i to szybciej, niż myślisz! Wielu wpływowych poliglotów i osób uczących się języków obcych pomogło innym uświadomić sobie, że można szybko zacząć mówić w języku obcym. Wszystko zależy od Twoich metod.

Kluczem do przeprowadzenia pierwszych rozmów w nowym języku jest pozbycie się wszelkich blokad mentalnych. Na szczęście istnieje skuteczny sposób na zrobienie tego pierwszego kroku.

Postaw sobie wyzwanie

Jak mówi przysłowie: "Przyczyny przynoszą rezultaty". Aby zacząć prowadzić pierwsze rozmowy w nowym języku, powinieneś wyznaczyć sobie duży, ale konkretny cel. Co chcesz osiągnąć, gdy zaczniesz mówić? Niech to będzie cel SMART (konkretny, mierzalny, osiągalny, realistyczny i określony w czasie). Przykładowe cele to:

 • Osiągnięcie poziomu B2 w teście biegłości francuskiej do listopada
 • Przeprowadzenie pełnej 15-minutowej rozmowy po koreańsku z korepetytorem w ciągu dwóch miesięcy
 • Zacząć mówić po niemiecku w ciągu tygodnia

Myślisz, że ten ostatni cel brzmi zbyt ambitnie? Cóż, jest to całkowicie możliwe. Benny Lewis, wpływowy poliglota, napisał o tym, jak spędził swój pierwszy tydzień w Niemczech nie znając angielskiego w ogóle. Uczy on również innych, jak zacząć mówić w języku obcym w ciągu zaledwie jednego tygodnia dzięki swojemu programowi Speak in a Week wyzwanie. Oczywiście, pod koniec tego tygodnia nie będziesz jeszcze mówił płynnie, ale możesz poczynić znaczne postępy - wystarczające, by zacząć prowadzić podstawowe rozmowy!

Dobrą praktyką jest pamiętanie o swoim wyzwaniu i wykorzystywanie go do budowania swojej rutyny w nauce języka. Powiedzenie o swoim celu rodzinie, przyjaciołom lub znajomym z mediów społecznościowych to kolejny silny motywator, który dodaje element odpowiedzialności.

Kiedy już ustalisz swój cel, czas zacząć się uczyć...

Naucz się podstawowych zwrotów przydatnych w podstawowych rozmowach

Czy wiesz, że 1,000 najczęściej używanych słów w danym języku stanowi ponad 80% mowy? Wyobraź sobie, jak dużo mógłbyś mówić, gdybyś znał choćby połowę tych słów! Co więcej, co by się stało, gdybyś zaczął łączyć najczęściej używane słowa, aby zacząć tworzyć najbardziej powszechne zwroty?

Oznacza to, że czas odłożyć tabele koniugacyjne i zamiast tego wziąć do ręki notatnik... Aby szybko zacząć mówić w obcym języku, warto korzystać z zasobów, które podadzą ci podstawowe zwroty, których możesz używać w podstawowych rozmowach.

Proponujemy zapisywanie prostych zwrotów i słownictwa używanego na co dzień, które chciałbyś opanować. Pomyśl o typowej rozmowie z nieznajomym i zastanów się, jak byś na nią odpowiedział. Na przykład, można zacząć od przedstawienia się:

angielski Hiszpański
Mam na imię Tony. Mi nombre es Tony.
Mieszkam w Chicago. Yo vivo en Chicago.
Jak masz na imię? Jak się nazywasz?

Zacznij mówić, zanim poczujesz się gotowy

Teraz, gdy masz już swoją listę i kilka razy ją poprawiłeś, czas zacząć mówić. Właśnie tak, zacznij, zanim poczujesz się gotowy! Jedynym sposobem na pokonanie wszelkich barier mentalnych jest wskoczenie do środka i rozpoczęcie wystąpień, nawet jeśli nastąpi to wcześniej, niż myślisz, że jesteś gotowy. Jak mówi poliglota Benny Lewis:

Jeśli twoim priorytetem naprawdę jest mówienie, to mów już teraz! Rób też inne rzeczy, ponieważ wszystkie one są częścią nauki języka i są niezbędne, aby żyć pełnią życia dzięki językowi, ale mów! Mów TERAZ. Spotkaj się z native speakerem osobiście lub online i pokaż mu, na co Cię stać, popełniaj błędy i radź sobie z nimi - to najlepszy sposób, aby szybko mówić lepiej.

Bez wątpienia poczujesz się rozczarowany, gdy coś źle wymówisz lub użyjesz niewłaściwego słowa. Jednak Olly Richards powiedział nam że osoby skutecznie uczące się języków obcych i poligloci mają dużą "tolerancję na dwuznaczność". Innymi słowy, czują bardzo małe zakłopotanie lub napięcie z powodu tego, czego nie wiedzą. Uzupełniają luki, rozumiejąc kontekst, i kontynuują rozmowę. Trening tego mięśnia jest niezwykle cenny.

Jest wiele sposobów na to, by jak najszybciej zacząć mówić w nowym języku, np:

 • Czytanie na głos: Pamiętasz te popularne zwroty konwersacyjne, które wcześniej zapisałeś? Nadszedł czas, by zacząć je wypowiadać na głos. Nagraj siebie i porównaj swoją wymowę z wymową native speakera lub aplikacji tłumaczącej. Poprawiaj i powtarzaj, aby utrwalić sobie słowa.
 • Wymiana językowa: A wymiana językowa to zabawny sposób na ćwiczenie mówienia w języku obcym z kimś, kto chce się go nauczyć. Istnieje również kilka łatwych w użyciu aplikacji umożliwiających wymianę językową online z ludźmi z całego świata.
 • Lekcje 1 na 1 z korepetytorami: To sposób na dostosowanie nauki do własnych celów. Wielu korepetytorów oferuje bezpłatne sesje próbne, abyś mógł znaleźć odpowiedniego dla siebie korepetytora. Nauka z native speakerem pomoże Ci szybko osiągnąć wyższy poziom! Poznaj stronę Korepetytorzy Preply którzy pomogą Ci osiągnąć Twoje cele.

Największe przeszkody to przeszkody natury psychicznej: zakłopotanie, frustracja, poczucie, że nie jesteś jeszcze sobą w tym nowym języku. Zapomnij o tym i zrozum, że będziesz zawsze zawsze będziesz mieć problemy z danym językiem. Po zmianie sposobu myślenia w ten sposób, zaczniesz robić szybkie postępy i szybko przeprowadzisz swoje pierwsze rozmowy!

Dowiedz się, jak brzmi prawdziwa mowa

Nadszedł czas, aby utrzymać płynność! Po wypisaniu podstawowych zwrotów i rozpoczęciu pierwszych trudnych konwersacji nie możesz na tym poprzestać. Wymiany językowe i korepetytorzy online to świetny początek, ale teraz nadszedł czas, aby znaleźć zasoby, które pomogą Ci zrozumieć, jak brzmią prawdziwe rozmowy na tematy, które Cię interesują.

Możesz uzupełniać swoją naukę na wiele sposobów, w zależności od preferowanego stylu uczenia się, np. poprzez książki, podcastyksiążki, podcasty, filmy lub nagrania wideo. Dzięki nim można ćwiczyć rozumienie tekstu oraz powtarzać słowa i zwroty, aby w praktyce wykorzystać prawdziwą rozmowę.

Oto kilka przykładów zasobów opartych na najczęściej uczonych językach:

 • Łatwy hiszpański: Proste wywiady z hiszpańskojęzycznymi mieszkańcami ulic Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej. Doskonały sposób, aby przystosować słuch do różnych akcentów!
 • French Pod 101: Filmy na Youtube zawierające podstawowe rozmowy po francusku, abyś mógł zapamiętać ważne słownictwo.
 • 101 rozmów w prostym języku niemieckim: Książka zawierająca wiele podstawowych rozmów, które są oparte na fabule prostej historyjki, aby utrzymać Twoje zaangażowanie.
 • All Ears English: Podcast dostępny na wszystkich platformach, który nauczy Cię, jak mówią prawdziwi Amerykanie na różne tematy.

Pamiętaj, że każdy uczy się inaczej, więc znajdź formaty i platformy, które Ci odpowiadają i utrzymuj czas nauki na stałym poziomie. Więcej wskazówek na temat konsekwentnej nauki i łączenia czterech różnych umiejętności językowych (czytania, pisania, mówienia i słuchania) znajdziesz w naszym planer nauki języka.

Gotowy, by zacząć mówić w nowym języku?

Aby móc prowadzić pierwsze rozmowy w języku obcym, nie możesz uczyć się go tylko za pomocą aplikacji. Jedynym prawdziwym sposobem na rozpoczęcie mówienia jest, no cóż, mówić! Ta podróż zaczyna się od kroków, które omówiliśmy w tym artykule:

  1. Postaw sobie wyzwanie: Zrozum, co i kiedy chcesz osiągnąć, mówiąc w danym języku. Wyznacz sobie cel, do którego będziesz dążyć.
  2. Zrozum, co należy powiedzieć.: Wypisz sobie kluczowe zwroty do podstawowych rozmów i zacznij się ich uczyć na pamięć. Powtarzaj je na głos.
  3. Wcześnie zacznij mówić: Mów wcześniej, niż Ci się wydaje, że powinieneś. Poligloci, tacy jak Benny Lewis, zalecają tę taktykę, abyś wyszedł ze swojej strefy komfortu i zaczął przyswajać język.
  4. Kontynuuj słuchanie i powtarzanie: Znajdź książki, podcasty lub filmy w danym języku, które pozwolą Ci ćwiczyć słuch i głos przy użyciu prawdziwej mowy.

Niezależnie od tego, czy zastanawiasz się nad podróżą, niedawno przeprowadziłeś się i chcesz rozmawiać z miejscowymi, czy też chcesz dowiedzieć się więcej o sobie i swoich ograniczeniach, mówienie w nowym języku może przynieść Ci wiele radości. A najlepsze jest to, że wszystkie one są bliżej niż myślisz. Czas zacząć!

Oferujemy korepetycje online z ponad 50 języków.

Preply to jedna z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami za pośrednictwem ekskluzywnego czatu wideo.

 • Znajdź mojego korepetytora online teraz
 • 1456 opinii, "Doskonały"