Jak opisywać wykresy, grafy i diagramy w prezentacji?

blog_2

Czy musisz przedstawić prezentację? Ale nie wiesz, jak sprawić, by była ona atrakcyjna dla słuchaczy? Wykresy, grafy i diagramy pomogą Ci uporać się z tym zadaniem.

Tego rodzaju materiały wizualne pomagają słuchaczom zobaczyć, o czym mówisz. Dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć, jak to działa i wiedzieć jak prawidłowo opisywać wykresy, tabele i diagramy. prawidłowo. Umiejętność ta będzie Ci również potrzebna do zaliczenia jednego z następujących zadań IELTS które zazwyczaj polega na opisaniu i omówieniu diagramu lub innego materiału wizualnego zawierającego liczby i fakty.

Niezależnie od tego, czy chcesz się przygotować do testu z języka angielskiego, czy też chcesz uzyskać profesjonalną poradę w zakresie prowadzenia prezentacji w pracy, certyfikowani korepetytorzy na Preply.com są tu po to, aby Ci pomóc. Na naszej stronie internetowej możesz znaleźć prywatnego nauczyciela, który będzie odpowiadał Twojemu poziomowi zaawansowania, budżetowi i preferencjom czasowym. Ucz się online, kiedy tylko chcesz i doskonal swój język biznesu z native speakerami z całego świata!

Bezpłatne seminarium internetowe: Wystąpienia publiczne w języku angielskim

Poznaj wskazówki i słownictwo, które pozwolą Ci mówić pewnie i zrozumiale przed publicznością biznesową. Dołącz do nauczyciela Tamary na żywo!

 • Zarejestruj się teraz

A teraz zobaczmy kilka przydatnych słów używanych do opisywania wykresów i diagramów.

Być może zainteresuje Cię również nasz artykuł na temat 63 zwrotów, które należy znać podczas prezentacji biznesowych.

Dlaczego warto używać wykresów, grafów i diagramów

Wiele prezentacji skupia się na danych i liczbach. Brzmi nudno, prawda? Oprócz podstawowych zwrotów w prezentacjach biznesowychwykresy, grafy i diagramy mogą pomóc Ci przyciągnąć i utrzymać uwagę słuchaczy. Dodaj je do swojej prezentacji, a uzyskasz pracę opartą na głębokich dowodach.

Jeśli chodzi o przedstawianie i wyjaśnianie wykresów, diagramów i schematówpowinieneś pomóc słuchaczom zrozumieć i zapamiętać przynajmniej ich główne punkty. Jeśli chodzi o przypadki użycia, diagramy i inne wizualizacje doskonale nadają się do opisywania trendów, dokonywania porównań lub pokazywania zależności między dwoma lub więcej elementami. Innymi słowy, bierzesz swoje dane i nadajesz im zrozumiałą formę wizualną.

Co lepiej wybrać?

Istnieje tak wiele różnych rodzajów wykresów, diagramów i grafów, że trudno jest wybrać ten właściwy. Również opcje wykresów w programie arkusza kalkulacyjnego mogą być bardzo skomplikowane.

Kiedy należy użyć wykresu przepływowego? Czy można zastosować wykres do przedstawienia trendu? Czy wykres słupkowy jest przydatny do przedstawienia danych o sprzedaży? Aby dowiedzieć się, co wybrać, musisz dobrze poznać cechy charakterystyczne każdego typu wykresu.

W dalszej części tego artykułu pokażemy przykłady różnych typów wizualizacji prezentacji i szczegółowo wyjaśnimy jak opisywać wykresy i diagramy.

Wykresy, diagramy i schematy

Dane mogą być przedstawiane na wiele sposobów. Cztery główne rodzaje wykresów to: wykres słupkowy, wykres liniowy, wykres kołowy i diagram.

Wykresy słupkowe służą do przedstawiania zależności między różnymi seriami danych, które są od siebie niezależne. W tym przypadku wysokość lub długość słupka wskazuje mierzoną wartość lub częstotliwość. Poniżej przedstawiono przykład wykresu słupkowego, który jest najbardziej rozpowszechnionym sposobem prezentacji danych statystycznych.

Wykresy liniowe przedstawiają, jak dane zmieniały się w czasie. Ten typ wykresów jest szczególnie przydatny, gdy chcemy przedstawić trendy lub liczby, które są ze sobą powiązane. Na przykład, jak zmienia się sprzedaż w ciągu jednego roku. W tym przypadku, słownictwo finansowe przyda się słownictwo finansowe. Ponadto wykresy liniowe mogą pokazywać zależności między dwoma obiektami w danym okresie.

Wykresy kołowe służą do wizualizacji podziału całości na różne części. Każdy segment wykresu kołowego to określona kategoria w całym zbiorze danych. W ten sposób przedstawiają one rozkład procentowy.

Diagram to plan, rysunek lub szkic stworzony w celu zilustrowania, jak poszczególne części działają i zachodzą na siebie w punktach łączących.

Jak rozpocząć opis?

Po stworzeniu fascynującego wykresu na potrzeby prezentacji należy dowiedzieć się jak opisywać wykresyWykresy, diagramy i schematy. Aby od samego początku przyciągnąć uwagę słuchaczy, można użyć następujących zwroty na wstępie:

 • Pozwólcie, że pokażę wam ten wykres słupkowy...
 • Przejdźmy do tego diagramu...
 • Chciałbym, abyście spojrzeli na tę mapę...
 • Jeśli spojrzycie na ten wykres, zauważycie...
 • Przyjrzyjmy się temu wykresowi kołowemu...
 • Jeśli spojrzysz na ten wykres liniowy, zrozumiesz...
 • Aby zilustrować moją myśl, spójrzmy na kilka wykresów...

[subscription_form]

Jak opisywać diagramy i inne wizualizacje: nazywanie części

Na stronie opisywać diagramy lub dowolnego innego rodzaju wykresu w sposób jak najbardziej przejrzysty, należy nazwać każdy element wizualny. Na przykład:

 • Oś pionowa pokazuje...
 • Oś pozioma przedstawia...
 • Ta krzywa ilustruje...
 • Linia ciągła pokazuje...
 • Obszar zacieniony opisuje...
 • Ten kolorowy odcinek służy do...
 • Czerwony pasek...

Jak opisać wykresy słupkowe

Wykresy słupkowe przekształcają dane w osobne słupki lub kolumny. Zazwyczaj na tego typu wykresach kategorie znajdują się na osi x, a liczby na osi y. Dzięki temu można porównywać dane statystyczne między sobą. Dzięki temu można porównywać dane statystyczne między różnymi grupami.

Wykresy słupkowe pokazują, która kategoria jest największa, a która najmniejsza. Każda grupa powinna być niezależna, tak aby zmiany w jednej z nich nie wpływały na inne. Słupki lub kolumny można rysować zarówno pionowo, jak i poziomo - nie ma to żadnego znaczenia.

Słowa używane do opisać wykres słupkowy są bardzo podobne do tych używanych w przypadku wykresów liniowych. Przyjrzyjmy się pytaniom egzaminacyjnym do testu pisania IELTS, ponieważ jest to jeden z głównych egzaminów z języka angielskiego dla osób niebędących rodzimymi użytkownikami języka angielskiego na świecie:

A oto doskonały przykład pisania o wykresach słupkowych przygotowany przez British Council jako odpowiedź na to pytanie egzaminacyjne. Możesz również użyć poniższego słownictwa, aby porozmawiać o wykresach słupkowych wykorzystanych w prezentacji:

Jak opisywać wykresy liniowe

Teraz, gdy wiesz już jak opisać wykresy słupkoweto co z wykresami liniowymi? Ten rodzaj wykresów przekształca informacje w punkty na siatce, które są połączone linią w celu przedstawienia trendów, zmian lub relacji między obiektami, liczbami, datami itp. Linie te pokazują ruch w czasie, na który wpływa wzrost lub spadek kluczowych czynników.

Aby wyrazić ruch linii, należy użyć odpowiednich czasowników, przymiotników i przysłówków w zależności od rodzaju akcji, którą chcesz pokazać. W tym celu powinieneś użyć następującego słownictwa:

Czasowniki: wznosić się, zwiększać, rosnąć, wznosić się do, wspinać się, wznosić się, szczytować, spadać, zmniejszać się, spadać, zanurzać się, schodzić w dół, zmniejszać się, równać w górę, pozostać stabilnym, bez zmian, pozostać stałym, pozostać na tym samym poziomie, rozbić się, zapaść się, pogrążyć się, runąć w dół.

Przymiotniki: ostry, gwałtowny, ogromny, dramatyczny, znaczny, znaczący, znaczący, nieznaczny, mały, minimalny, masywny.

Przysłówki: dramatycznie, gwałtownie, ogromnie, masywnie, ostro, gwałtownie, znacznie, znacząco, znacząco, nieznacznie, minimalnie, wyraźnie.

Istnieje również lista przysłówków aby opisać szybkość zmiany: gwałtownie, szybko, prędko, nagle, stale, stopniowo, powoli.

Chcesz poszerzyć swoje słownictwo biznesowe, aby tworzyć ciekawe prezentacje? Przeczytaj nasz nowy artykuł "50 niezbędnych zwrotów w prezentacjach biznesowych, które poprawią ich wyniki."

Aby pomóc Ci zrozumieć, jak możesz użyć tych słów w swoim wystąpieniu prezentacyjnym, zwróć uwagę na przykładowy wykres liniowy z pytaniem egzaminacyjnym dla IELTS:

Odpowiednie słownictwo poniżej pomoże Ci zrozumieć jak opisywać takie wykresy:

Jak opisywać wykresy kołowe

Wykres kołowy służy przede wszystkim do ilustrowania, jak różne części składają się na całość. Najlepszym sposobem przedstawienia danych na wykresie kołowym jest porównanie poszczególnych kategorii między sobą. Poniższe słowa porównujące mogą być używane zamiennie:

 • porównywać
 • w porównaniu do
 • w przeciwieństwie do
 • versus
 • więcej niż
 • większość
 • tylko niewielka część
 • więcej niż
 • mniej niż

Mamy tu przykład wykresu kołowego, który przedstawia, w jaki sposób internauci w wieku 16+ wolą przeglądać strony internetowe:

Przykład ten pokazuje najlepszy sposób podsumowania danych poprzez wybranie i przedstawienie głównych cech:

Słowa końcowe

Przed stworzeniem wykresów do prezentacji należy określić, jakie dane chcemy pokazać i zaprojektować wizualizacje dostosowane do odbiorców. Wykresy powinny być jak najprostsze. Wykresy, grafy i diagramy powinny same się wyjaśniać. Używaj słów i ich synonimów wymienionych w tym artykule, aby opisać swoje wykresy i pomóc słuchaczom zrozumieć znaczenie danych. Nie zapomnij też dodać inspirujący cytat aby Twoje wystąpienie zrobiło jeszcze większe wrażenie.

Jeśli chcesz się przygotować do ważnej prezentacji w języku angielskim, zawsze warto skonsultować się z ekspertem. Tutaj Preplymożesz znaleźć ogromną bazę native speakerów języka angielskiego którzy zawsze są gotowi odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania dotyczące nauki języka i pomóc Ci przygotować prezentację jak profesjonalista. Po prostu znajdź idealnego korepetytora, umów się na pierwszą lekcję i zacznij doskonalić swoje umiejętności językowe z niezawodnym nauczycielem u boku. Korepetytorzy są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Znajdź idealnego korepetytora

Szybko poprawiaj swój angielski dzięki nowym porcjom wiedzy i inspiracji od profesjonalnych korepetytorów. Po prostu zapisz się i otrzymuj przydatne wskazówki co tydzień.

FAQ o tym, jak opisywać wykresy i grafy

Jak można opisać wykres słupkowy?

Wykresy słupkowe dzielą dane na osobne słupki i pozwalają śledzić postępy w czasie. Aby opisać wykres, należy podążać za trendem od lewej do prawej strony i opisać, czy spada on, rośnie, czy pozostaje bez zmian.

Jak opisać wykres liniowy?

Wykres liniowy przedstawia dane w postaci pojedynczej linii w czasie. Aby opisać wykres, należy śledzić jego przebieg wzdłuż linii poziomej i opisać, czy spada, rośnie, czy pozostaje bez zmian.

Jak opisać wykres kołowy?

Wykres kołowy dzieli dane na osobne części, aby pokazać, które poszczególne części składają się na całość. Aby opisać wykres, porównaj każdy "plasterek" wykresu z pozostałymi, aby określić, jaki udział w całości ma każda kategoria.