Najbardziej mylące eufemizmy w USA.

blog_2

Możemy powiedzieć, że ktoś "odszedł", zamiast powiedzieć, że umarł. Albo powiedzieć, że ktoś został "zwolniony z pracy" zamiast, że został zwolniony. Są to eufemizmy - słowa lub zwroty, które są używane w miejsce ich obraźliwych lub ostrych odpowiedników.

Aby dowiedzieć się, dlaczego ludzie używają eufemizmów i jak się z nimi czują, przeprowadziliśmy ankietę wśród prawie 1000 osób z USA. Następnie przeanalizowaliśmy trendy wyszukiwania w Google dla ponad 30 najczęściej wyszukiwanych eufemizmów, aby dowiedzieć się, które z nich są najbardziej mylące dla Amerykanów.

Najważniejsze wnioski

  • Prawie 3 na 5 Amerykanów używa eufemizmów w większości lub we wszystkich swoich codziennych rozmowach.
  • Ponad 7 na 10 twierdzi, że wolałoby użyć eufemizmu, niż powiedzieć to, co naprawdę ma na myśli w sytuacji społecznej.
  • Ludzie wolą używać eufemizmów w odniesieniu do funkcji cielesnych (56%) i seksu (46%), ale są to również rodzaje eufemizmów, które zostały uznane za najbardziej obraźliwe.

Jak Amerykanie używają eufemizmów

Według naszej ankiety, ponad 9 na 10 Amerykanów (94%) używa eufemizmów, a 57% używa ich w większości lub we wszystkich swoich codziennych rozmowach.

Eufemizmy mają na celu złagodzenie ciosu słowa lub frazy, które mogą być nieodpowiednie w danej sytuacji. Mówiąc krótko, pomagają nam być grzecznymi: 73% stwierdziło, że wolałoby użyć eufemizmu niż powiedzieć to, co ma na myśli w sytuacji społecznej (np. "przypudrować nos" zamiast "skorzystać z toalety").

Ankietowani najczęściej szukali alternatywnych rozwiązań, gdy mówili o funkcjach cielesnych (50%), seksie (46%) i czyjejś inteligencji (35%). Jednak również eufemizmy dotyczące funkcji cielesnych (47%) i seksu (42%) uznali za najbardziej cringeworthy.

Eufemizmy, które najbardziej dezorientują Amerykanów

Eufemizmy mogą w niektórych przypadkach oszczędzać ludzkie uczucia, ale w innych po prostu gmatwają sprawę. Prawie 3 na 5 osób przyznaje, że użyło eufemizmu nie wiedząc, co on oznacza. To doprowadziło do oczywistego pytania: Które eufemizmy są najbardziej mylące?

Aby się tego dowiedzieć, przeanalizowaliśmy, jakie eufemizmy były najczęściej wyszukiwane w Google. Konkretne słowa i frazy, które uplasowały się w czołówce to:

  • Frumpy (gruby lub ubrany w nudny sposób)
  • Monday morning quarterback (ktoś, kto osądza i krytykuje coś po fakcie)
  • Economical (tani)

Oceniliśmy kilka różnych kategorii eufemizmów, w tym śmierć, wygląd, płeć, osobowość i funkcje cielesne. Oto, co znaleźliśmy były najbardziej powszechne dla każdego z nich.

Najbardziej mylący eufemizm w każdym stanie

Ludzie w różnych stanach i częściach kraju mają odrębne sposoby komunikowania się. Angielskie słownictwo często różni się w zależności od regionu, więc to naturalne, że niektóre eufemizmy mogą być bardziej mylące dla jednych niż dla innych. Byliśmy ciekawi, które eufemizmy najbardziej zdezorientowały Amerykanów w każdym stanie.

"Uśpić" i "Monday morning quarterback" znalazły się na szczycie listy, przy czym pierwszy z nich był najbardziej mylący dla ludzi w 12 stanach, a drugi w ośmiu.

W podziale na regiony, ludzie w zachodnich stanach uznali "kick the bucket" za najbardziej mylące, a mieszkańcy środkowego zachodu uznali "Monday morning quarterback" za najbardziej zagadkowe. "Put to sleep" było na czele listy zarówno na południu, jak i na północnym wschodzie.

To, czy eufemizmy są bardziej pomocne czy mylące, jest kwestią otwartą. Wiele zależy od wrażliwości odbiorców i ich znajomości danych eufemizmów. Biorąc pod uwagę, jak często są używane, eufemizmy zdecydowanie mają swoje miejsce, ale znajomość znaczenia jest kluczowa przy określaniu, czy użyć jednego z nich, czy nie.

Niektóre eufemizmy mogą być tak niejasne, że mają wiele znaczeń lub konotacje, w zależności od kontekstu. Kiedy mówisz, że ktoś jest oszczędny, czy chwalisz go za oszczędzanie pieniędzy, czy krytykujesz jako skąpca? Może być trudno to stwierdzić - a czasami lepiej być bezpiecznym niż żałować.

Metodologia: Aby określić najbardziej mylące eufemizmy w Stanach Zjednoczonych, przeprowadziliśmy m.in. przeanalizowaliśmy trendy wyszukiwania w Google dla ponad 60 znanych terminów i fraz pomiędzy stycznia 2020 r. i stycznia 2022 r.. Następnie przeanalizowaliśmy trendy wyszukiwania 30 z największym ruchem i sparowaliśmy każdy z nich z terminami, które mają związek z nauką znaczenia, takimi jak "znaczenie" i "jak używać".

Ponadto, między 11 lutego a 14 lutego 2022 r., Przeprowadziliśmy ankietę wśród 918 Amerykanów na temat ich użycia eufemizmu. Spośród respondentów, 65% zidentyfikowało się jako mężczyzna, a 35% jako kobieta; średnia wieku średnia wieku wynosiła 35.