Gdy trudno jest znaleźć wspólny język

blog_2

We współczesnym świecie coraz rzadziej spotyka się kraje jednolite etnicznie, językowo czy kulturowo. Jesteśmy tak przyzwyczajeni do życia w Polsce, że nie zdajemy sobie sprawy, jak daleko nam do dzisiejszych modeli społecznych. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę tylko warunki europejskie, nasze społeczeństwo jest niezwykle homogeniczne, z jednym, jednolitym językiem i tylko kilkoma odmianami regionalnymi. Trudno powiedzieć, czy jest to powód do dumy, czy nie. Tak po prostu jest. Na drugim końcu spektrum znajdują się kraje, które posługują się wieloma językami. Oceania, Azja i Afryka są rekordzistami, a niektóre społeczności mówią setkami języków. Jest to sytuacja trudna do zrozumienia dla przeciętnego Europejczyka i Polaka.

Papua Nowa Gwinea jest niekwestionowanym liderem tego zestawienia. Naukowcy zidentyfikowali 830 języków w kraju zamieszkałym przez prawie 6 milionów ludzi. Jest to światowy rekord. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że kraj ten składa się z 2800 wysp, a zanim ukształtował się w obecnej formie, w każdej jego części mówiono różnymi dialektami. Papua jest domem dla trzech języków urzędowych: Angielski, Tok Pisin (kreolski) i Hiri Motu. Zarówno tok pisin (język kreolski), jak i hiri motu są pochodnymi i uproszczonymi wersjami języka angielskiego.

Indonezja to kraj graniczący z Papuą Nową Gwineą. Ma populację 237 milionów ludzi i łącznie 17 500 wysp. Różnorodność języków w Indonezji jest imponująca. Indonezja ma zróżnicowaną populację, zarówno pod względem etnicznym, jak i religijnym. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę geografię regionu. W Indonezji istnieje ponad 300 grup etnicznych. Posługują się one ponad 250 różnymi językami i jeszcze większą liczbą dialektów. Głównym językiem jest Bahasa Indonesia. Jest to język indonezyjski, który powstał z języka malajskiego. Dżakarta jest stolicą Indonezji, dużym miastem z 9 milionami mieszkańców, które przyciąga imigrantów z całego świata. Rezultatem są stale pojawiające się dialekty, które są tak znane w metropolii.

Nigeria zajmuje trzecie miejsce na liście krajów z największą liczbą języków. Ten najbardziej zaludniony afrykański kraj to także mieszanka kultur, religii i tradycji, a co za tym idzie, wielu języków. Lingwiści szacują, że w Nigerii jest ponad 500 języków, a językiem urzędowym jest angielski. Nollywood to bardzo potężny przemysł filmowy w Nigerii, produkujący setki filmów rocznie. Są one popularne w anglojęzycznych krajach afrykańskich, więc można powiedzieć, że nigeryjski angielski jest głównym produktem eksportowym tego kraju.

Indie mają bardzo interesującą strukturę językową. Indie są domem dla ponad miliarda ludzi i wielu różnych grup etnicznych. Jest to widoczne w wielu językach, które są oficjalnie uznawane. Oficjalnym językiem Indii jest hindi. Podobną rolę odgrywa jednak język angielski. Hindusi uznają również 21 języków urzędowych, które mogą być używane w biurach rządowych do komunikacji i nauczania. Wśród nich są asamski, bengalski, bodo, dogri, gudżarati, kannada, kasmiri, konkani, maithili, malajalam, manipuri, marathi, orija, pendżabski, nepalski, santali, sindhi, sanskryt, tamilski, telugu i urdu. W Indiach mówi się ponad 400 językami, co nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę liczbę ludności.

W czterech krajach wymienionych powyżej istnieje ponad 2000 różnych języków. Tłumaczenie jest prawdopodobnie najważniejszą czynnością w każdym z tych krajów w celu ułatwienia komunikacji. Należy zauważyć, że pomimo ogromnej różnorodności językowej w Papui Nowej Gwinei (PNG), Indonezji, Nigerii i Indiach, język angielski jest powszechnie używany. Zawód tłumacza języka angielskiego ma przed sobą świetlane perspektywy w tych częściach świata.