Jak uczyć się hiszpańskiego samodzielnie: Najlepsze wskazówki i techniki

blog_2

Ile razy zdarzyło Ci się pomyśleć: "Chciałbym uwielbiam nauczyć się hiszpańskiego"? Raz? Dwa razy? Milion razy? Cóż, chęć nauki języka jest łatwa. Najtrudniejsze jest zrobienie tego.

Na szczęście w tym artykule opisaliśmy najlepszy sposób na samodzielną naukę hiszpańskiego. Dzięki tym ośmiu łatwym do opanowania technikom, możesz przestać zastanawiać się, jak zacząć i od razu przejść do realizacji swoich celów związanych z nauką języka hiszpańskiego.

Na co więc czekasz? Hiszpański jest do wzięcia - musisz tylko zacząć czytać.

Metoda 90 dni według poligloty Olly'ego Richardsa

Chociaż osiągnięcie płynności w posługiwaniu się językiem obcym wymaga dużo czasu i ciężkiej pracy, to osiągnięcie poziomu konwersacyjnego w krótkim czasie nie jest wcale takie odległe. Według Olly'ego Richardsa, znanego poligloty, można przejść od prawie zerowej znajomości języka do prowadzenia długich rozmów w ciągu zaledwie 90 dni.

W swoim 90-dniowym planie osiągnąć konwersacyjny poziom językowyRichards nakreśla trzy główne fazy nauki: zrozumiały wkład, wyjście i zanurzenie. Aby wprowadzić ten plan w życie, Richards oferuje również konkretne wskazówki, jak szybko nauczyć się języka.

 • Zrozumiałe wprowadzanie (dni 0-30): Na tym etapie głównym priorytetem jest oglądanie, czytanie i słuchanie materiałów w języku docelowym, który jest o jeden poziom wyższy niż twój własny. To zapozna Cię z językiem i nauczy najbardziej praktycznego słownictwa i pojęć gramatycznych.
 • Wyjście (dni 31-60): Następnym krokiem jest rozpoczęcie mówienia w wybranym przez siebie języku, nawet jeśli czujesz się niezręcznie lub nie jesteś gotowy. Niezależnie od tego, czy ćwiczysz z korepetytorami, partnerami w wymianie językowejKluczem jest wypróbowanie tego, co przeczytałeś i usłyszałeś, a następnie uczenie się na własnych błędach.
 • Zanurzenie (dni 61-90): Ostatnia faza wymaga zanurzenia się w języku docelowym. Może to być tak ważne, jak wycieczka do kraju, w którym mówi się w tym języku, lub tak małe, jak zmiana ustawień językowych w telefonie. Tak czy inaczej, włączenie wybranego języka do swojego życia na tak wiele sposobów, jak to tylko możliwe, może znacznie zwiększyć Twoją biegłość.
Bezpłatne seminarium internetowe: Mów o sobie po hiszpańsku

Naucz się przedstawiać, mówić o swoich zainteresowaniach i pasjach oraz odmieniać podstawowe, ale niezbędne czasowniki w języku hiszpańskim. Dołącz do nauczyciela Marco na żywo!

 • Zarejestruj się już teraz

Jak się przedstawić po hiszpańsku

Czytanie po hiszpańsku (nawet dla początkujących)

Jednym z pierwszych kroków, jakie możesz podjąć w samodzielnej nauce hiszpańskiego, jest rozpoczęcie czytania. Nie oznacza to, że musisz wziąć do ręki nieprzetłumaczoną wersję Don Kichota i próbować zrozumieć jego treść.

Zamiast tego najlepiej zacząć od krótkich, prostych dialogów i opowiadań. Mogą to być fragmenty znalezione w podręcznikach dla początkujących lub w artykułach informacyjnych. Nawet bajki dla dzieci są jednymi z najlepszych książek do samodzielnej nauki hiszpańskiego.

Na koniec zawęź materiał do czytania do tematów, które lubisz omawiać z innymi, takich jak hobby, sport, zainteresowania itp. Czytanie na tematy, które są Ci znane i chcesz się o nich dowiedzieć więcej, zwiększa Twoją motywację do nauki. Ponadto, jeśli Twoim celem jest rozmowa z innymi w języku hiszpańskim, musisz nauczyć się mówić o rzeczach, które lubisz.

Poświęć czas na gramatykę

Czytając po hiszpańsku, niewątpliwie zaczniesz zauważać specyficzne wzorce gramatyczne i powtarzające się konstrukcje zdań. Ten naturalny proces uczenia się jest bardzo korzystny, ale możesz poprawić swoją płynność jeszcze szybciej, aktywnie analizując podstawowe zasady gramatyki hiszpańskiej.

Zalecamy dzielenie czasu pomiędzy różne umiejętności, ale przynajmniej 30% czasu powinno być poświęcone na naukę gramatyki w pierwszych miesiącach nauki. Zamiast zajmować się wszystkim naraz, skup się na prostej gramatyce hiszpańskiej niezbędnych do prowadzenia podstawowej konwersacji i dopiero potem przejść do kolejnych etapów. Na przykład:

Koniugacje

Prawdopodobnie najważniejszym aspektem hiszpańskiej gramatyki jest nauka koniugacji czasowników. Dzięki temu można się dowiedzieć, kto wykonuje daną czynność (podmiot) i kiedy (czas). Mimo że jest to trudne, rób to krok po kroku. Zacznij od czasu teraźniejszego, a następnie przejdź do czasu przeszłego. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, zapoznaj się z przewodnik po koniugacjach w języku hiszpańskim.

Struktura zdania

Podobnie jak w języku angielskim, typowy szyk wyrazów w hiszpańskich zdaniach to podmiot + czasownik + obiekt.

Np.: Ja (podmiot) + jeść (czasownik) + jabłka (obiekt).

Istnieje jednak kilka różnic w stosunku do składni hiszpańskiej. Na przykład, zaimki wskazujące na obiekt bezpośredni i pośredni występują przed czasownikami.

Np: Me lo dan (Me it they give) = Oni mi to dają.

Ogólnie rzecz biorąc, struktura zdań w języku hiszpańskim jest bardziej elastyczna, a poznanie jej działania może szybko poprawić Twoją biegłość.

Czytając, skup się na nauce najbardziej powszechnych hiszpańskich słów, które widzisz wielokrotnie (np. el, la, de, que, y). Opanowanie tych słów pomoże Ci zrozumieć około 50% tego, co czytasz. Możesz również poszerzyć swój zasób słownictwa, wyszukując nieznane słowa lub zwroty, sprawdzając ich znaczenie i zapisując je na kartach flashcards lub w dzienniku językowym. Następnie należy ponownie przeczytać tekst i zanotować, o ile poprawiło się rozumienie tekstu.

Rzeczowniki rodzaju męskiego i żeńskiego

Jako język romański, każdy rzeczownik w języku hiszpańskim ma przypisaną płeć. Na przykład:

"mesa" (stół) jest rodzaju żeńskiego, "jugo" (sok) jest rodzaju męskiego.

Co więcej, partykuły, zaimki i/lub przymiotniki, które odpowiadają temu rzeczownikowi, muszą również odpowiadać jego płci. Na przykład:

la mesa (stół), el jugo (sok).

Nauka jak działają te rzeczowniki i ich odpowiedniki bardzo pomaga w zrozumieniu języka hiszpańskiego.

Słuchaj hiszpańskich podcastów i muzyki

Poza czytaniem, słuchanie hiszpańskiej muzyki i podcastów jest jednym z najlepszych sposobów na naukę hiszpańskiego w domu. Podcasty są nowszym narzędziem do nauki języka, ale udowodniły, że są warte uwagi.. Dzięki nim poznasz rytm języka, autentyczne zwroty i ciekawe treści.

Co więcej, możesz uczyć się hiszpańskiego z podcastu podczas zmywania naczyń lub spaceru. Skutecznym podejściem jest wysłuchanie całego nagrania, zanotowanie nieznanego słownictwa, przeanalizowanie jego kluczowych punktów i ponowne wysłuchanie. Wypróbuj to, korzystając z następujących sześć podcastów do nauki hiszpańskiego.

Jeśli uwielbiasz muzykę, możesz wielozadaniowo słuchać muzyki i uczyć się hiszpańskiego w tym samym czasie. Niezależnie od tego, czy słuchasz lokalnej hiszpańskiej stacji radiowej, czy znalazłeś hiszpańską listę odtwarzania na Spotify, teksty piosenek mogą nauczyć Cię typowych idiomów i unikalnych wyrażeń.

Ponadto, powtarzalność piosenek pozwala na wielokrotne słuchanie zwrotów, aż nie będziesz mógł ich zapomnieć. Świat muzyki hiszpańskiej jest bardzo zróżnicowany, więc nawet jeśli masz gusta od rocka i popu po hip hop, na pewno znajdziesz wykonawcę, który przypadnie Ci do gustu. W krótkim czasie będziesz śpiewać hiszpańskie piosenki pod prysznicem.

Skup się na wymowie

Kiedy po raz pierwszy słuchasz hiszpańskiego, może się okazać, że wszystko brzmi jak jedno długie, szybkie zdanie. Jednak dzięki nauce hiszpańskich dźwięków i alfabetu, możesz poprawić swoje rozumienie ze słuchu i wymowę. Dzięki temu będziesz w stanie rozpoznawać poszczególne dźwięki, rozróżniać słowa, a w końcu rozumieć rodzimych użytkowników języka.

Nauka hiszpańskich dźwięków bez wątpienia poprawia również wymowę. Doskonalenie akcentu jest niezbędne do skutecznej komunikacji. Nawet jeśli mówisz po hiszpańsku z bogatym słownictwem i doskonałą gramatyką, tubylcy będą mieli trudności ze zrozumieniem Cię ze słabą wymową. Podejmij ten krok na początku swojej drogi do nauki języka, ponieważ później przełamanie złych nawyków w wymowie nie będzie łatwe.

Autor Gabriel Wyner powiedział w swojej książce z 2014 r, Fluent Forever:

W trakcie opanowywania dźwięków języka nasze uszy przyzwyczajają się do tych dźwięków, dzięki czemu przyswajanie słownictwa, rozumienie ze słuchu i mówienie przychodzi znacznie szybciej.

Niezwykle skutecznym sposobem na poprawę hiszpańskiego akcentu jest praca z ekspertami hiszpańskimi korepetytoramipraca z ekspertami, otrzymywanie informacji zwrotnych od rodzimych partnerów w wymianie językowej oraz testowanie siebie za pomocą technologii rozpoznawania głosu. Innym sposobem jest nagranie swojej wypowiedzi, a następnie porównanie jej z nagraniem native speakera. Niezależnie od tego, jakie jest Twoje podejście, potraktuj wymowę hiszpańską poważnie, a osiągniesz korzyści.

Oglądaj hiszpańską telewizję i filmy

Kiedy zastanawiasz się, jak uczyć się hiszpańskiego samodzielnie, przekonasz się, że oglądanie hiszpańskiej telewizji i filmów oferuje wiele z tych samych korzyści, co słuchanie hiszpańskich podcastów i piosenek. Jednak oglądanie filmów i programów telewizyjnych umożliwia również wykorzystanie kontekstu, aby dowiedzieć się, jakie jest znaczenie słów i zwrotów, podobnie jak w normalnej rozmowie.

Na przykład język ciała aktorów, mimika twarzy i gesty rąk przyczyniają się do zrozumienia, o czym mówią. Jeśli aktor wskazuje na osobę lub przedmiot, jesteś już o krok bliżej, by powiązać jego język z dokładnym znaczeniem.

Oto kilka wskazówek, jak najlepiej wykorzystać czas spędzony przed telewizorem:

Wybierz serial lub film, który Cię interesuje

Możesz spróbować obejrzeć hiszpańską nowelę (telenowelę), jeśli czujesz się dramatycznie, lub CNN en Español, jeśli masz ochotę na świat. Pamiętaj tylko, by wybrać coś, co będziesz chciał oglądać dalej.

Zacznij od czegoś małego

Zacznij od krótkich filmów (np. klipów z YouTube), potem przejdź do odcinków telewizyjnych, a na końcu do filmów. Jeśli od razu przejdziesz do oglądania dwugodzinnego filmu, może się okazać, że stracisz koncentrację lub zaśniesz.

Znajdowanie nowych słów i zwrotów

Wybierz z programu słownictwo, które wydało Ci się przydatne, a następnie zapisz je i ucz się go później. Możesz je zapisać w dzienniku językowym lub dodać do aplikacji do nauki.

Pomijaj angielskie napisy

Jeśli oglądasz tylko hiszpańskie filmy lub telewizję z angielskimi napisami, to w końcu będziesz musiał czytać po angielsku przez wiele godzin. Zamiast tego za pierwszym razem oglądaj bez napisów, a następnie dodaj hiszpańskie napisy dla wyjaśnienia. Na koniec ponownie obejrzyj film bez napisów, aby sprawdzić, czego się nauczyłeś.

Rozmawiaj: Wyjdź poza "¿como estas?".

Znaczenie praktyki konwersacyjnej podczas nauki hiszpańskiego (lub jakiegokolwiek innego języka) jest nie do przecenienia. Ostatnie badania wykazały, że rozmawianie z innymi w języku docelowym zwiększa Twoją zdolność mówienia i poprawia rozumienie ze słuchu, słownictwa i gramatyki.

Dzieje się tak dlatego, że mówienie w języku obcym wymaga od Ciebie zapamiętania wszystkiego, czego się nauczyłeś, a następnie wykorzystania tych umiejętności w celu sformułowania spójnej myśli. Ponadto utrwala to pamięć o tych pojęciach, dzięki czemu można to powtórzyć.

Jeśli naprawdę chcesz nauczyć się hiszpańskiego, musisz jak najwcześniej zacząć mówić. Jednym ze sposobów, aby to osiągnąć, jest znalezienie korepetytora języka hiszpańskiego. Na stronie Preply możesz znaleźć native speakera, z którym będziesz mógł rozmawiać, a także zaprojektować lekcje dostosowane do Twoich potrzeb, które poszerzą Twoje słownictwo, wzmocnią gramatykę i udoskonalą wymowę.

Tak więc, naucz się kilku podstawowe hiszpańskie słowa i zwrotyi wypróbuj je na następnych zajęciach.

Oferujemy korepetycje online z ponad 50 języków.

Preply to jedna z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami za pośrednictwem ekskluzywnego czatu wideo.

 • Znajdź mojego korepetytora online teraz
 • 1456 opinii, "Doskonały"

Korzystaj z aplikacji i mediów społecznościowych

Jeśli szukasz najlepszych sposobów na naukę hiszpańskiego online, aplikacje i media społecznościowe są świetnymi narzędziami, aby rozpocząć naukę. Ogólnie rzecz biorąc, aplikacje do nauki języka hiszpańskiego są świetne, aby dopasować lekcje, gry i ćwiczenia do napiętego harmonogramu.

Wybierając aplikację, zastanów się, jaki aspekt języka hiszpańskiego chciałbyś poprawić. Ten przewodnik po najlepszych aplikacji do nauki hiszpańskiego pokazuje, które z nich są najlepsze do różnych celów. Istnieją aplikacje do poprawy czytania, słuchania, mówienia, pisania, słownictwa i/lub gramatyki, więc znajdź najlepszą dla siebie.

Kanały YouTube również oferują doskonałe (i darmowe!) filmy do nauki hiszpańskiego. Na przykład:

SpanishPod101

SpanishPod101 oferuje ćwiczenia w czytaniu, strategie uczenia się, ćwiczenia w słuchaniu, ćwiczenia wymowy, codzienne zwroty i wiele innych.

Butterfly Hiszpański

Hiszpański z motylem prezentuje filmy informacyjne na różne tematy, takie jak koniugacja czasowników, alfabet i słownictwo.

Łatwy hiszpański

Łatwy Hiszpański to kolejny świetny kanał na Youtube, który pomoże Ci nauczyć się "hiszpańskiego z ulicy". Zawiera on wywiady z rodowitymi Hiszpanami na temat aspektów języka i kultury hiszpańskiej.

Chociaż aplikacje i media społecznościowe nie zapewnią Ci spersonalizowanych instrukcji ani informacji zwrotnych, są użytecznymi narzędziami, które bez wątpienia mogą poprawić Twoją naukę hiszpańskiego.

Zanurz się

Zgodnie z zaleceniami Olly'ego Richardsa, kiedy już poświęcisz czas na przyswajanie języka hiszpańskiego i spróbujesz swoich sił w jego tworzeniu, nadszedł czas, aby podnieść poprzeczkę. Wymaga to zanurzenia się w języku na tyle sposobów, na ile to możliwe.

Na początek możesz jeszcze bardziej zaangażować się w zalecane powyżej czynności. Oprócz tego poeksperymentuj z dodatkowymi metodami:

 • Zmień ustawienia językowe w swoim telefonie na hiszpański
 • Oznacz przedmioty w swoim domu hiszpańskimi słowami
 • Śledź osoby hiszpańskojęzyczne w mediach społecznościowych
 • Ustaw swojego asystenta AI na język hiszpański (np. Siri, Alexa, Google).
 • Jedz w latynoskich lub hiszpańskich restauracjach i rozmawiaj z obsługą
 • Publikuj posty na portalach społecznościowych w języku hiszpańskim
 • Gotowanie posiłków z wykorzystaniem przepisów w języku hiszpańskim
 • Podróżuj do kraju hiszpańskojęzycznego

Bez względu na to, jak zdecydujesz się to zrobić, pamiętaj, że im bardziej będziesz się angażować w naukę języka hiszpańskiego, tym szybciej się go nauczysz.

Jak uczyć się hiszpańskiego samodzielnie: Uwagi końcowe

W końcu nauka każdego języka to seria małych kroków, które prowadzą do niesamowitych osiągnięć. Nie inaczej jest z nauką hiszpańskiego, a proste kroki, które wymieniliśmy powyżej, mogą pomóc Ci w osiągnięciu tego celu.

Zalecamy rozpoczęcie nauki z korepetytorem 1 na 1 na platformie Preply. W ten sposób nie tylko będziesz mógł regularnie rozmawiać po hiszpańsku, ale także otrzymasz indywidualny tok nauczania, bezcenne informacje zwrotne i wskazówki, jak najskuteczniej osiągnąć swoje cele.

Tak więc, teraz, gdy jesteś uzbrojony w plan działania i zasoby do jego realizacji, rozpocznij swoją podróż do biegłości w języku hiszpańskim już dziś. ¡Buena suerte!