Czy rozważałeś głosowe SEO w ramach strategii tłumaczenia stron internetowych?

blog_2

Wykorzystanie inteligentnych głośników i technologii wyszukiwania głosowego gwałtownie wzrosło w ostatnich latach. Według VoiceLabs i Mediapost liczba pierwszych urządzeń głosowych w obiegu w 2017 r. wyniosła 33 mln. comScore przewiduje, że do 2020 r. 50% wszystkich wyszukiwań będzie wykonywanych głosem.

Co oznacza wyszukiwanie głosowe dla mojej strony internetowej?

Jeśli zainwestowałeś już w optymalizację swojej strony pod kątem wyników wyszukiwania, wzrost wyszukiwania głosowego oznacza, że być może nadszedł czas, aby powrócić do tego zadania. Optymalizacja strony pod kątem wyszukiwania głosowego (SEO) różni się od tej dla wpisywanych zapytań. Podczas gdy wpisane zapytania zawierają minimum słów kluczowych, wyszukiwanie głosowe jest zazwyczaj dłuższe i bardziej rozmowne. W rzeczywistości, według Google, prawdopodobieństwo, że wyszukiwanie głosowe jest 30 razy większe niż wyszukiwanie wpisane jako zapytanie akcji jest większe. I oni powinni wiedzieć.

Oznacza to, że firmy, które poważnie podchodzą do wspinania się po swoich stronach w rankingach (a dlaczego miałoby nie być?), muszą pilnie zwrócić uwagę na znaczenie głosowego SEO.

Wyniki wyszukiwania głosowego - znaczenie pozycji zero

Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać w przypadku wyszukiwania głosowego jest to, że wyniki są dostarczane inaczej niż w przypadku wyszukiwania typowego. Pojedyncza odpowiedź jest udzielana w odpowiedzi na wyszukiwanie głosowe, podczas gdy osoby wpisujące swoje wyszukiwanie mogą wybrać jeden z wybranych wyników, decydując się na to, który z nich jest najbardziej użyteczny. W przypadku wyszukiwań głosowych podstawą udzielanej odpowiedzi jest zazwyczaj pożądana pozycja zero.

W związku z tym, firmy, które chcą zaangażować się w Voice SEO, muszą bardzo uważnie przemyśleć swoje fragmenty odpowiedzi, aby przejść do pozycji zero, jeśli jest to w ogóle możliwe.

Tłumaczenie strony internetowej i polecenie głosowe SEO

Voice SEO wchodzi w grę z tłumaczeniem stron internetowych, podobnie jak tradycyjne SEO. Tłumaczenie strony internetowej, w tym jej słów kluczowych i zwrotów, nie oznacza, że zostanie ona zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek w kraju docelowym. Zamiast tego przed tłumaczeniem konieczne jest przeprowadzenie nowego badania słów kluczowych, aby upewnić się, że odpowiednie słowa i zwroty zostały włączone do przetłumaczonej kopii.

Usługi tłumaczeniowe i lokalizacyjne mogą w znacznym stopniu pomóc firmom w tym procesie. Mogą one przeprowadzić badanie słów kluczowych w języku docelowym, jak również samego tłumaczenia. W związku z tym firmy, które chcą zoptymalizować swoje strony internetowe pod kątem wyszukiwania głosowego, powinny znaleźć idealną firmę tłumaczeniową już teraz!

Dwujęzyczne wyszukiwanie głosowe

Podczas gdy firmy na całym świecie starają się zoptymalizować swoje strony internetowe pod kątem wyszukiwarek w wielu językach, firmy tworzące inteligentne systemy głośnomówiące i asystentów głosowych pracują również nad kwestiami językowymi i tłumaczeniowymi.

Pod koniec sierpnia 2018 roku, na przykład, Google Assistant jest w stanie funkcjonować jako system dwujęzyczny. Do tej pory, użytkownicy mogą skonfigurować dowolną parę językową, która obejmuje angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski i japoński. Kolejne języki mają zostać dodane, a nawet mówi się o trójjęzycznej funkcjonalności w niezbyt odległej przyszłości.

Według wiceprezesa Google Johana Schalkwyka i inżyniera mowy Lopeza Moreno, tworzenie dwujęzycznego asystenta głosowego jest zaskakująco trudnym procesem:

"Oczywiście, proces ten wymaga skomplikowanej architektury, która wiąże się ze zwiększonymi kosztami przetwarzania i możliwością wprowadzenia niepotrzebnych opóźnień".

Ponieważ urządzenie musi najpierw dowiedzieć się, który język jest używany, a także co zostało powiedziane, kluczem do sukcesu było zapewnienie, że nadal będzie w stanie dostarczać wyniki prawie tak szybko jak system jednojęzyczny. Dotychczasowe wyniki z pewnością wydają się imponujące.

Trudności regionalne

Niestety, nie wszyscy są przekonani o zdolności językowej asystentów głosowych. Badania z Newcastle w Anglii - ojczyzny słynnego akcentu Geordie - wykazały, że Google Home, Alexa, Cortana i Siri zmagają się tylko z jednym językiem, nie mówiąc już o więcej niż jednym, gdy w grę wchodzą regionalne akcenty.

Centrum Life Science w Newcastle przeprowadziło badania 536 osób na temat ich zmagań z technologią. 79% osób z regionalnymi akcentami stwierdziło, że musieli zmienić sposób mówienia, aby być zrozumianymi przez swojego asystenta głosowego. Linda Conlon, dyrektor naczelna Centrum Life Science, komentuje:

"Ci sami ludzie, którzy kilkadziesiąt lat temu byli sfrustrowani, gdy nastolatki próbowały uzyskać dostęp do kin ze zautomatyzowanego systemu telefonicznego, teraz mają te same problemy ze swoimi smartfonami lub inteligentnymi głośnikami. Technologia posunęła się do przodu, ale inkluzywność, by zaspokoić regionalne akcenty, nie ma".

Wysoka stawka

Umiejętność opracowania asystenta głosowego, który może zapewnić doskonałe rezultaty, niezależnie od języka, w którym się z nim rozmawia - oraz regionalny akcent, jaki ma się w trakcie mówienia tym językiem - to coś więcej niż tylko przekonanie ludzi do wyboru urządzenia Amazon Echo zamiast Google Home. Potencjał pomocy głosowej jest ogromny. Od samochodów, poprzez piekarniki, aż po systemy centralnego ogrzewania - prawie każde urządzenie z napędem elektrycznym ma potencjał, by odbierać - i działać zgodnie z poleceniami głosowymi.

Oznacza to, że osoby pracujące z asystentami głosowymi ścigają się, aby zapewnić obsługę wielojęzyczną, bez wpływu na czas przetwarzania. Obecnie Apple wyprzedza zarówno Amazonkę, jak i Google pod względem liczby obsługiwanych języków, w tym arabskiego, kantońskiego, angielskiego, hebrajskiego, japońskiego, koreańskiego, mandaryńskiego, malajskiego, rosyjskiego, tajskiego i tureckiego. Jednak przy tak wysokiej stawce, wyścig na pewno trwa i możemy się spodziewać, że w nadchodzących miesiącach i latach wielcy gracze będą walczyć o dominację na rynku. To będzie ekscytujące zobaczyć, kto wygra!