Globalizacja sieci - czy twoja firma robi wszystko, co w jej mocy?

blog_2

Web Globalization Report Card co roku tworzy ranking światowych stron internetowych, wyróżniając 25 najbardziej globalnych serwisów. W 2018 roku Wikipedia odrzuciła Google jako najlepszą globalną stronę internetową, spychając ją na drugie miejsce. NIVEA, Microsoft i Adobe zajęły pozostałe pięć pierwszych miejsc, natomiast Facebook, Booking.com, Philips, Hotels.com i Nestlé zajęły od szóstego do dziesiątego miejsca.

Chociaż te nazwy gospodarstw domowych są, co zrozumiałe, jednymi z najlepszych globalnych stron internetowych na świecie, nie oznacza to, że mniejsze firmy nie mogą iść w ich ślady i tworzyć własnych globalnych stron.

Jakie są korzyści biznesowe z globalizacji sieci?

W skrócie, globalizacja strony internetowej oznacza prezentowanie jej odbiorcom na całym świecie. Wiąże się to z szeregiem korzyści biznesowych - głównie tych, które mogą mieć pozytywny wpływ na wyniki finansowe firmy.

Świadomość marki, zaangażowanie klientów i ekspozycja produktów to trzy najistotniejsze powody, dla których firmy dążą do globalizacji swoich stron internetowych. Są to jednak powody dalekie od jedynych. W przypadku Wikipedii, na przykład, silna wiara w siłę dzielenia się informacjami jest kluczowym czynnikiem motywującym do globalnej ekspozycji witryny.

Jak zaprezentować swoją stronę internetową globalnym odbiorcom?

Usługi tłumaczeniowe i lokalizacyjne są kluczem do stworzenia globalnej strony internetowej. Wikipedia, na przykład, obsługuje około 300 języków, dzięki czemu jest dostępna dla szerokiego grona użytkowników na całym świecie. To, że firma wspierana przez użytkowników do tej pory rozpowszechniła się na całym świecie, świadczy o wartości, jaką użytkownicy Internetu przywiązują do dostępności informacji w swoim lokalnym języku.

Oprócz języka, treści muszą być prezentowane we właściwy sposób różnym odbiorcom. Od różnic kulturowych i religijnych po względy historyczne, lokalizacja treści jest szczegółowym zadaniem, które wymaga specjalistycznej wiedzy od tubylców z krajów, w których strony internetowe mają być udostępniane. Każda firma, która jest naprawdę zaangażowana w globalizację, będzie musiała o tym pamiętać i korzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się lokalizacją, aby rozpocząć ten proces. Jeśli chodzi o tworzenie treści globalnych, samo tłumaczenie nie wystarczy!